Przeciążony tornister to jedna z przyczyn powstawania u dzieci i młodzieży wad postawy, które zakłócają nie tylko prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu ale są także przyczyną bólu, zwyrodnień oraz sprzyjają powstawaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca:

– waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15% masy ciała;
– powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców;
– jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie;
– cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej;
– plecak powinien mieć równe, szerokie szelki;
– długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców;
– zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej; plecak należy nosić na obu ramionach;
– konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

Istotny jest również dobór samego tornistra. Ważne jest aby zwrócić uwagę przy zakupie na jego masę ponieważ niektóre są bardzo ciężkie i nawet bez zawartości stanowią duże obciążenie dla dziecka. Kupujmy zeszyty niegrube, w cienkich oprawkach i piórniki, które zawierają niezbędne wyposażenie. Dbajmy o to, by dziecko zabierało do szkoły napoje i żywność w lekkich opakowaniach.

Pamiętajmy także, że istotne dla kształtowania właściwej sylwetki dziecka jest stworzenie odpowiedniego, ze względu na pozycję ciała, stanowiska pracy w szkole i w domu, a także zachęcanie go do aktywności fizycznej.